Benjamin - VBAC (Vaginal birth after cesarean)
Terka

Normální porod nevnímám jako samozřejmost, protože první syn se v roce 2013 narodil akutním císařským řezem po nevydařeném vyvolání porodu v 38tt po chybné predikci jeho porodní váhy na základě utz vyšetření (odhad lékařů dle utz byl nad 4,5 kg, syn měl posléze porodní váhu 3,6 kg a jevil známky nezralosti, proto se porod i po vyvolání nerozběhl, nebyl zkrátka na příchod na svět ještě připravený). Několik let jsem se věnovala výuce jógy se specializací gravidjóga a prenatální komunikace, celé těhotenství jsem se cítila skvěle po fyzické i mentální stránce. Všichni, včetně mě, tedy očekávali, že budu mít porod nekomplikovaný. První rok sžívání se s miminkem byl pro mě i naše manželství náročný, únava byla veliká a jizva bolela na těle i na duši. Nicméně tato zkušenost a syn Ríša mě naučil spoustu nového a začala jsem na sobě a svých vztazích intenzivně pracovat. 

 

Po dalších čtyřech letech jsme nečekaně zjistili, že se na svět hlásí další miminko. Okamžitě jsem věděla, že tentokrát naše první setkání proběhne úplně jinak. A tak jsme tentokrát zvolili možnost doprovodu vlastní porodní asistentky a duly (Jitky Čejkové), které znaly náš příběh, naše přání, průběh těhotenství a byly nám tak neskutečnou oporou v tomto zásadním okamžiku. Metoda hypnoporodu mě naučila mnohé, vybrala jsem nám na základě doporučení duly porodnici a chlapeček Benjamin se narodil přirozeně, přesně v den termínu s porodní váhou 4,3 kg bez nástřihu a chemie, s několikahodinovým nepřerušovaným bondingem a láskyplnou podporou ze strany mého muže.

Tamči zrození - VBAC (vaginal birth after cesarean)

S úctou děkuji svému tělu, které po děložním zákroku a císařském řezu nyní krásně a bez zásahů porodilo naší dcerku.

Příběh zrození započal už o den dříve, ve čtvrtek 14.12. Druhý den docházím dvakrát denně ke své lékařce na monitor. Ani s tím ranním, čtvrtečním není úplně spokojená, mě však uklidňují výborné výsledky průtoků. Domlouvá mi, abych přišla ještě v poledne, doporučuje provést Hamiltona (vše se zdá být nachystané), nebo odjezd do porodnice. Jsem trochu rozrušená, nedaří se mi s novou situací vyrovnat. Po telefonátu s Jíťou (Jitkou Čejkovou) a Vlaďkou je však všechno jinak. Nabírám opět klid, Štěpi odkládá odjzed do práce, táta si přijíždí pro Stelinku. Cítím opět svou stabilitu, ať se situace bude vyvíjet jakkoli. K monitoru mě doprovází Štěpán a za 20 minut je na světě uspokojivý záznam, který odkládá jakkékoli intervence. Nořím se do půldenní samoty, obědvám, jdu na dlouhou procházku, při které celou dobu komunikuji s miminkem. Procházím lesem a cítím se šťastná, šeptám miminku, že pokud je připravené, může se narodit. Můžeme přestat řešit další kontroly a už si hledět do očí. Šeptání ukončuji slovy: “však ty víš nejlépe…moc se na tebe těším”. I přes nabitý program si Jíťa dělá čas na večerní “pošťuchovací masáž”. Povídání, masáž, stejné naladění mě uvádí do euforie. Objímáme se a loučíme se slovy “Uvidíme, kdy se uvidíme  “. V krásném rozpoložení pokračujeme i doma s mužem. Popíjíme dobře okořeněný svařák, povídáme si, noříme se jeden do druhého. Usínám se slovy: “Miminko, klidně mě v noci probuď!” A ono budí  Kolem třetí hodiny ranní cítím doposud neznámé bolesti, podobné těm menstruačním. Vnímám pravidelnost, spouštím chytrou aplikaci na měření vln. Vlnky jsou tak minutové po 8 až 10 minutách. Pokračování příběhu zde.

Monika

Přirozený porod po císařském řezu očima tatínka

„Porod našeho prvního syna byla cesta do neznáma, přičemž to byla klasická ukázka pragmatického postupu zdravotníků bez vážnějšího zájmu o váš individuální stav a prožitek. Tímto standardizovaným postupem jsme dokráčeli až k porodu císařským řezem, který je traumatizující pro všechny - dítě, matku i otce. Tím, co mě vrátilo zpět k lidskosti, byl následný „bonding“ s mým synem, který se po přiložení na moji hruď začal konečně otevírat světu. Pomalu rozevíral pěstičky sevřené křečí, otevíral opatrně oči a celkově se začal uvolňovat a cítit se v bezpečí. V té chvíli jsem i já pochopil, že se na sebe začínáme napojovat.

 

Také porod mého druhého syna se řadí mezi nejsilnější zážitky mého života, přičemž průběh byl diametrálně odlišný od toho prvního. Vidět přicházet na svět své dítě, přirozeně, v souladu s přírodou a v klidu domova je něco, co ve vás vyvolá hluboké emoce a spojení s rodinou. Vytváří to silné pouto mezi vámi všemi a v ten okamžik si uvědomíte podstatu života. Přál bych každému muži, aby to zažil. Ten okamžik je skutečné zrození, počátek všeho.

Michal
Poprvé předčasně, podruhé "lotosově"
Petra

Již na první porod jsem se velmi těšila a připravovala se na přirozený a láskyplný zážitek. Syn si však vybral vstup na svět již ve 27.týdnu těhotenství, porod tak proběhl ve velké pražské porodnici a v poslední fázi plně lékařsky vedený. Byla jsem situací natolik zaskočena, že jsem ani nekontaktovala svoji porodní asistentku a celou situaci jsme museli zvládnout sami s manželem. 

V druhém těhotenství jsem tak musela zpracovávat velký strach, že miminko opět nedonosím a i s ohledem na tuto variantu jsem se připravovala opět na přirozený a láskyplný porod. Tentokrát jsem však již využívala hypnoporodní techniky a během těhotenství jsem poslouchala především uklidňující a uvolňující relaxace a afirmace, obklopovala se pozitivními příběhy a obrázky rodících žen a navštívila víkendový kurz předporodní přípravy s hypnoporodem, kde jsem načerpala tolik energie a skvělých tipů k porodu. Dcerka se narodila ve 39.týdnu těhotenství a do posledních chvil jsme zůstávali doma, poslouchala jsem si nahrávky k porodu a cítila se velmi šťastná. Jízda do porodnice byla trochu adrenalin:) ale personál nás uvítal s širokým úsměvem a velkou podporou. Dcera se narodila 7min od příjmu a už jsme zůstaly v prakticky neustálém kontaktu. Neumývali jsme, neměřili a jen si užívali bonding. Pupeční šnůru jsme přestřihli až po té, co vyšla placenta.  Napsali nám tak do zprávy, že proběhl "lotosový" porod a placentu jsme si odnesli domů.  Porodit pomocí hypnoporodu pro mě neznamenalo porodit na růžovém obláčku, ale v každé fázi porodního procesu jsem využila techniky a rady, které jsem získala během těhotenství a velmi mi pomohly zůstat klidná a poslouchat své tělo, ikdyž to nebylo vždy úplně snadné:)

Příchod ve vaku blan
Jana

Mám za sebou dva porody a na světě dvě krásné dcery.Každý porod byl ale jiný. První byl, dá se říct „odevzdaný“ porodnici a druhý byl nezapomenutelným zážitkem. První dceru jsem rodila ve sterilní nemocnici, kde přijímaly „pacienty“ místo „rodiček“. S příchodem do porodnice přišel i stres, strach, bolesti, apod. Sám porod byl nepříjemný, dlouhý a plný negativních emocí. Někdo by ale mohl říci. „Klasický porod, vždyť porod přece ani nemůže být jiný“. Já jsem ale věděla, že příště to chci jinak.

Tedy když jsem podruhé otěhotněla, začala jsem se na porod opravdu připravovat. Spojila se s dulou. Osobou, kterou jsem již znala a které jsem důvěřovala. Společně s ní a s mužem jsme vybrali porodnici, ve které se budu cítit příjemně. Začala jsem se cvičením pro těhotné a sbírala informace o  možnostech při porodu. A když přišel porod samotný? Těšila jsem se. Doma jsem zůstala co nejdéle a když už si tělo řeklo, vyrazili jsme. Čekala mě hodinová cesta do porodnice plná pravidelných kontrakcí. Nicméně s psychickou podporou duly (Jitkou Čejkovou) a mému vnitřnímu nastavení, se kontrakce v autě tak zmírnily, že si můj muž myslel, že porod přestal běžet. Já ale věděla, že je vše v naprostém pořádku. Na porodním sále jsem byla hodinu jen s mužem a dulou. Bylo to velmi příjemné prostředí, se ztlumenými světly, relaxační hudbou v pozadí, masážemi..Po hodině přišlo miminko na svět ve mnou zvolené poloze, ve vaku blan a jak říká má dula „velmi laskavě“. Samotný porod byl nádherným, téměř bezbolestným zážitkem!

Odmítnutí vyvolání porodu v 41. tt

Milá Kateřino a Petro. V úterý jsme ne nastoupili na doporučené vyvolání porodu v 41. tt. V pondělí podle UZ (ultrazvuku) odhadli váhu na 4.5kg. Rozhodli jsme se to, i díky vám a dule Jitce, posunout a dát Robinkovi ještě čas, aby to vše zvládl sám. Poprosili jsme ho nahlas, vysvětlili mu, proč už by měl chtít jít ven. Celou noc jsem měla poslíčky, které se během dne změnily na pravidelné vlny. Všechno šlo krásně, bez jakékoliv chemie. Robin se narodil před pulnocí, má 4.1 kg... a je nádherný. Já jsem díky aniballu bez zranění (!).

Všehno bylo dokonalé. Tak, jak jsme si to přáli. Robinka mi přiložili hned po porodu a hned se přisál. Moc ho chválíme. Teď spiná (narozdíl od maminky) :)

Vám patří velké díky. Neděláte to zbytečně a má to vše smysl.

Veronika 

Follow us

  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle

​© 2020 by Porod je krásný