Členská sekce

5 plus 1 důvod pro vaginální napářku jako přípravu k porodu

Je to asi rok co jsem se rozhodla otevřít další komnatu a seznámit se na vlastní kůži s vaginální napářkou. Do té doby mě to téma moc nezajímalo, ale před porodem si mě najednou našlo a dávalo mi to smysl. Chtěla jsem něco dalšího aktivně udělat pro hladší a jemnější porod a tohle bylo ono.

Vaginální napářka je vlastně silnější odvar z bylin, který dáte pod sebe buď do speciální židle s dírou nebo například do vany, přes kterou položíte dvě prkna a sednete si na ně. Já prostě položila hrnec s odvarem do záchoda. Bylinné výpary potom blahodárně působí na vaše intimní partie, zatímco jste celá zabalená do dek a odpočíváte.

V těhotenství se může napářka používat až od 38. týdne, slouží tak jako předporodní příprava. Podle namíchaných bylin může změkčovat porodní cesty, léčit případnou kvasinku nebo pomoci porod vyvolat. Kromě toho je to skvělý čas k relaxaci a naprosto ideální chvíle pro vizualizaci krásného a jemného porodu. Pro začátek určitě doporučuji koupit si namíchanou směs v potřebném množství a neexperimentovat (nikdy nepoužívejte do napářky éterické oleje, jsou moc silné!).

Odvar uděláte tak, že směs bylin dáte do vroucí vody, povaříte 5 – 10 minut a necháte vychladnout na příjemnou teplotu (to zabere opravdu hodně času). Teplota by měla být jen příjemná – já musela dvakrát slézt, než to opravdu nepálilo. Nezapomeňte se pořádně zabalit do dek, teplo nesmí nikudy unikat a musí vám být teplo a pohodlně.

No a potom se děly věci…

Za prvé se miminko probralo a hýbalo se, jak kdyby se chtělo okamžitě narodit (nicméně napařovala jsem před porodem třikrát od 38. týdne a narodilo se až ve 41. týdnu až bylo samo připraveno). Pak už se jen tak jemně vlnilo, takže bylo jasné, že příjemné pocity sdílí.

Za druhé tak intenzivní pocit prohřátí jsem snad nikdy nezažila – je to úplně jiné než koupel, prohřeje vás to zevnitř a tu teplotu jste pak schopné si déle udržet.

Za třetí je před porodem víc než dobré si zvědomit kudy vlastně miminko vyleze.

Za čtvrté, jak už jsem zmínila, relaxace není nikdy dost a u napářky nejde nerelaxovat.

Za páté vás to možná navnadí na zcela jinou techniku přípravy na porod, a tou je sex:)

A moje osobní „za šesté“ – byl to můj osobní a zcela soukromý předporodní rituál ve smyslu pozvání miminka na svět. Takové to „tak a teď už můžeš“ s trochu slavnostním nádechem. K rituálům jsem se zatím na své cestě nepropracovala, takže ty tři pytlíčky zakoupené směsi na předporodní napářku mi umožnily tři zcela soukromé rituály „pozvání miminka na svět“.

Jakmile napářku vyzkoušíte, nebude to naposledy. Pokračovat můžete zase v šestinedělí (po skončení očistků) v rámci hojení případných poranění nebo jako poděkování vlastnímu tělu za to, co dokázalo. Nebojte se a užijte si to.

Martina Hetešová
Dula studentka
www.martinahetesova.cz

“Mou vášní jsou už několik let přirozené porody a přirozené těhotenství, a proto radím ženám jak prožít přirozeně zdravé těhotenství jako cestu ke krásnému porodu.”