Členská sekce

PREVENCE STREPTOKOKU TYPU B

Mezi 35+0 a 37+0 týdnem těhotenství se nabízí/provádí vyšetření na přítomnost streptokoka, a to na základě odběru kultivací z pochvy.  Test má platnost 5 týdnů. Gynekolog/lékař během vyšetření provede štětičkou stěr z poševní stěny a pošle jej na mikrobiologický rozbor s tím, že výsledek bude žena znát zhruba do tří dnů.

Nabízíme preventivní kroky, kterými můžete snížit množství streptokoka typu B ve vašem těle. Pokud je nález na streptokoka negativní, tak se vyhnete situaci, kde je potřeba informovaně se rozhodnout, zdali souhlasíte či nesouhlasíte s podáním ATB během porodu.

PREVENCE SNÍŽENÍ NÁKAZY

 STREPTOKOKEM SKUPINY B V TĚHOTENSTVÍ

KDY:cca 14 dnů před vyšetřením – cca 32.tt můžete zkusit očistnou preventivní kůru, která může ve vašem těle snížit hladinu streptokoka typu B.

LICHOŘEŘIŠNICE

Lichořešnice se užívá ve formě čaje, sirupu a tinktury (která obsahuje alkohol. (2×20 kapek, denně po dobu 14 dnů-  dle návodu)

Pokud užíváte tinkturu a chcete se zbavit chuti alkoholu, doporučuje se kapat do horkého nápoje.

Sedací koupel – můžete si zakoupit celou bylinu a vytvořit si sedací koupel (1x denně na 20 min, 20g plodu rozdrtit a zalít vařící vodou do litrové konvice, 15 min louhovat, scedit a nalít do vany, kde bude cca 10 cm vody.)

STRAVA

Obohaťte váš jídelníček o zakysané výrobky, přírodní jogurty, kefíry a kyselé zelí.

Omezte přísun cukrů, bílého pečiva a průmyslově zpracovaných výrobků.

Stroužek česneku denně.

Užívejte probiotika.

Čaj z bezového kvetu.

Doplňte vitamin C.

Echinacea, kombucha, chlorella, zelený ječmen.

Minimalizujte vaginální vyšetření.

Dbejte na hygienu.

AFIRMACE, VIZUALIZACE a RELAXACE:

Samozřejmě zdravotní stav nezmění, ale mají výrazně dobrý vliv na vaši psychiku a tedy i psychiku vašeho miminka.

Dělám informovaná rozhodnutí.

Vše je vpořádku.

Přizpůsobuji se novým okolnostem.

Cítím se respektovaná.

Přitahuji/vybírám si respektující tým.

Pohled lékařů:

Přenos streptokoka B na novorozence se může vyskytnout, ale pravděpodobnost přenosu na novorozence je poměrně nízká. Přesná procenta mohou záviset na různých faktorech, včetně zdravotního stavu matky a konkrétních okolností porodu. Je vždy nejlepší konzultovat tuto otázku s odborníkem, aby bylo možné poskytnout konkrétnější informace v souladu s vašim aktuálním zdravotním stavem těhotné ženy.

Stěr na přítomnost streptokoka B (GBS) je rutinní test, kterým prochází mnoho těhotných žen. Tento test je obvykle prováděn v poslední fázi těhotenství, zpravidla mezi 35. a 37. týdnem. 

Streptokok skupiny B je bakterie, která může normálně obývat trávicí a reprodukční trakt u žen bez jakýchkoli příznaků. Odborníci se obávají přesunu bakterie při porodu na novorozence. 

Z hlediska lékařů je stěr na přítomnost streptokoka B je krokem v prevenci těchto komplikací. Pokud je test pozitivní, lékař může předepsat antibiotika těhotné ženě během porodu. Tímto způsobem lze minimalizovat riziko přenosu bakterie na novorozence a chránit ho před možnými infekcemi. My ještě nabízíme zvážit preventivní kroky před samotným stěrem, tak aby hladina Streptokoka typu B byla co nejnižší.

Kateřina a Petra