Členská sekce

DVOUDENNÍ PŘEDPORODNÍ KURZ PRO PÁRY

Jak si vybrat předporodní kurz?

Jak si vybrat předporodní kurz (nejen hypnoporodu)

Ať již máte z blížícího se porodu určité obavy, nebo se chcete zkrátka dozvědět, co vás čeká a jak se nejlépe připravit, určitě se vyplatí absolvovat dobrý předporodní kurz. Jak si ale vybrat pro sebe a svého partnera ten správný, a co by vám měl takový kurz přinést?

Přestože porod vašeho miminka bude vždy jedinečný a nic vás nemůže na takový zážitek připravit stoprocentně, je bezpochyby užitečné získat nezávislé informace, jak přirozený porod probíhá, co jej ovlivňuje, jak můžeme zdárný průběh porodu ovlivnit sami, jak si vybrat porodnici nebo porodní tým. Protože porodem miminka to nekončí, ale začíná, jistě vás zajímá i co se bude dít po porodu, kojení a jak zvládnout v pohodě i šestinedělí.

Teorie by měla být vždy doplněna i o praxi. Na dobrém kurzu si můžete vše vyzkoušet, abyste pocítili na vlastní tělo a pocity, co se bude asi dít a jaká je vaše role a role vašeho partnera, bude-li u porodu.

Skupinové kurzy jsou navíc báječné i v tom, že se potkáte s lidmi ve stejné životní situaci a podobném naladění, můžete sdílet vaše zkušenosti, pocity, utvrdit si svoje postoje, zejména pro budoucí tatínky bývá důležité toto vidět, slyšet a zažít. Můžete tak navázat i nová přátelství, protože váš život se s rodinou mění…

Kdy je vhodná doba navštívit kurz?

Za nejlepší se považuje doba po ukončeném prvním trimestru těhotenství, tedy od cca 14tt do cca 35tt, abyste stihly načerpané informace v kurzu ještě využít v praxi. Dozvíte se totiž také mnoho užitečných rad pro celý průběh těhotenství. Dobrý předporodní kurz není zaměřený jen na porod.:-)

Rozhodnete-li se navštívit kurz i později, určitě to stále stojí za to, i krátce před porodem je možné se na porod dobře naladit a připravit, koneckonců nikdo předem netuší, jak dlouhé bude vaše těhotenství a kolik času máte ještě před sebou.

Kde vybrat předporodní kurz?

Nejvíce nabídek předporodních kurzů najdete na internetu. Za dobrým kurzem se rozhodně vyplatí cestovat, dejte tedy na reference podobně smýšlejících kamarádek a známých. I když většina porodnic nabízí svoje předporodní kurzy a může se zdát, že je to ta nejlepší cesta, když  se do dané porodnice chystáte jít rodit, ale pozor. Předporodní kurzy v porodnicích většinou spíše představují, jak to „chodí“ u nich. Pro nezávislé a komplexní informace, které nabízejí různé možnosti s tím, že volba je na vás, je třeba hledat spíše soukromý předporodní kurz. Aby bylo možné si vše vyzkoušet a obsáhnout opravdu široké téma přípravy na porod, je vhodné, aby byl kurz dostatečně dlouhý. Dvouhodinové naladění může být příjemné, ale určitě stačit nebude. Zejména partnerům se pravděpodobně nebude chtít trávit mnoho hodin na předporodním kurzu, proto vybírejte takový, který nabízí i něco navíc. Můžete se dozvědět o hypnoporodních technikách, o práci s myslí, zacvičit si a zarelaxovat. Dobrý předporodní kurz je také dostatečně interaktivní, takže nudit se nestihnete…

Důležité je také osobnost lektorky/lektorek, vyberte si proto takový kurz, který vám je sympatický, dejte na svou intuici, i tu budete při porodu potřebovat.

A co byste se na kurzu měly dozvědět?

Praxi i teorii. Kurz by vás měl především pomoci zbavit se strachu z porodu. Poskytnout vám nezávislé informace a ukázat vám možné cesty, jejich výběr je již na vás. Důležité je nabýt sebejistotu, vědět co průběh porodu ovlivňuje, sladit svoje představy s partnerovými a ujistit se, že to zvládnete a navíc, že porod může být opravdu krásný.

Jak poznáte, že se porod blíží? Kdy odjet do porodnice, jakou porodní polohu zvolit a proč? Jak během porodu dýchat, jak si připravit porodní tým nebo porodní pokoj. Jak komunikovat s personálem porodnice. To vše a ještě mnohem více se na dobrém předporodním kurzu dozvíte.

Protože porodem miminka to nekončí…

Dozvíte se také o bondingu  (raná vazba a připoutání) o prvním přisátí miminka a co byste měli vědět o kojení, jak se naučit pohodlně kojit a proč je to důležité?

Jak důležitá je placenta a jak je možné s ní naložit. Jak probíhají vyšetření miminka po porodu a jaká máte práva? Dozvíte se o možnosti ambulantního porodu a možné péči komunitní porodní asistentky a laktační poradkyně.

Cvičení jako součást kurzu

Skvělé je, když je součástí kurzu i cvičení. Může jít o jógu nebo jiné jemné cvičení pro těhotné a relaxace. Protože i na zdravotní kondici ženy záleží, správné držení těla např. ovlivňuje polohu miminka v bříška, která je důležitá pro samotný porod. Cvičení ale pomáhá také ženám přizpůsobit se změnám v těhotenství a připravuje je na porod tak, aby jeho průběh byl co nejhladší. Celkově pak cvičení zmírňuje či odstraňuje případné obtíže, jako bolesti páteře a kloubů, uvolňuje oblast krku, ramen a pánve a pomáhá uvolňovat napětí a stres.

Porod je významný okamžik v životě ženy i muže, ať se jedná o vaše první, druhé, třetí nebo klidně i šesté miminko. Vždy je jedinečný a důležitý jak pro vás, tak i pro miminko. Vyberte si kurz, který vás pozitivně naladí, obklopujte se lidmi, kteří vás respektují a podporují.