Členská sekce

Pozitivní porod v porodnici

Jsem Pavla (30), 16.6. jsem porodila své druhé dítě, dceru Elišku za podpory svého manžela Tomáše, duly Táňi Roncové a úžasného a podporujících týmu v čele s PA Andreou Bučkovou v rakovnické porodnici.
Mám nádherné vzpomínky, náš porod byl přesně takový jaký jsem si jej vysnila – jemný a respektující, zahojil všechny rány a křivdy způsobené prvním porodem. Rodila jsem přirozeně bez  jakýchkoliv zásahu do vody, holčička se rodila ve vaku blan, které povolily, až když byla venku hlavička. Naprostý zázrak zrození ????
Přípravou u PJK jsme s manželem prošli v 1. těhotenství se synem v roce 2020, chodila jsem také na gravidjógu s hypnoporodními technikami. S druhým těhotenstvím jsem věděla kam se chci vrátit, znovu ke Kateřině na gravid jógu. Byla pro mne stěžejní pro přípravu k porodu. Pro mne jako maminku již jednoho dítěte byla jóga prostorem a časem strávený se sebou a miminkem. Byla jsem obklopena ženami, s kterými jsem sdílela své pocity během celého těhotenství, trénovala porodní pozice, dýchala, protahovala se. Doma jsem závěrem těhotenství poslouchala relaxace. Katčin hlas mě nesmírně uklidňoval a často mě naladil na příjemnou vlnu spánku.
Co bylo nejzásadnější – co jsi si z hypnoporodu a gravidjogy PJK odnesla?
Jednoznačně sílu slov a mysli a s ním související pozitivní myšlení. 
Pracovala jsi na nastavení mysli pro hladký porod? Pokud ano, jakým způsobem?
Ano, hodně jsem si vizualizovala. Jak bude výpad miminko, jaký personál porodnice bude u porodu přítomen s hlavně jaký bude samotný porod. Skrze relaxace jsem se naučila se uvolnit a na gravid józe správně dýchat.
Používala jsi ať už vědomě, či nevědomě hypnoporodní techniky během porodu?
Vizualizace a hluboké relaxace
Byl pro tebe při porodu dech významným pomocníkem?  Pokud ano, jakým způsobem?
Používala jsi různé typy dechu pro první a druhou dobu porodní ?
Ano byl používala jsem oba typy dechu. Více ten dech pro první dobu porodní, tam jsem zaznamenala a vyzkoušela si, že když správně nedýchám mám tendence zatínat čelist a o to, bolestivější a delší vlny jsou . Jakmile jsem všechno pustila a soustředila se na dech, byly vlny snesitelnější.
Co se Ti během porodu nejvíce osvědčilo?
Správné dýchání, polohování, závěrem porodu vítat vlny hlasitým Jooooooo , krásně jsem se uvolnila. Během porodu mě můj muž a dula masírovali a chvalili, to mne taky hodně povzbuzovalo. Když mi bylo nejhůř, plakala jsem hluboce a hodně, slzy mají nádhernou samočistící a uvolňovací schopnost. Pustit všechny emoce a nalézt se ve své křehkost a zranitelnosti, byl zásadní transformační proces celého porodu. 
Co považuješ při porodu za nejdůležitější?
Najít důvěru sama v sebe – skrze afirmace nebo jiné techniky
Obklopit se podporujícím týmem lidi – manžel, dula, respektující PA 
Pocit bezpečí a klidu 
Být respektována- všechna přání a potřeby 
Oblíbená afirmace?
Vše se děje tak jak má
Měla jsi z porodu někdy strach?
Ze samotného porodu ne. obávala jsem se po zkušenostech z prvními porodu, jaký personál u porodu potkám. Pomohlo mi vizualizovat si koho konkrétně (vlastnosti pokud se žena orientuje v personalistice konkrétní lékař nebo PA)chci na porodním sále potkat a vážně se tak stalo.
Jakou jsi zvolila poloha k prodýchávání vln v průběhu porodu?
Poloha v sedě na míči zavěšená do sedícího manžela a poloha na boku s nadzvednutou nohou.

Miminko jsem vydýchávala ve vodě, nejprve v klece a pak podpořena nadnášením vody v sedě.

 

Vnímala jsi přechodovou fázi?
Ano, vnímala.
Jak ti pomohly hypnoporodní techniky?
Uvolnit se, správně dýchat 
Miminko se narodilo- jaké bylo? Co se dělo?
Krásná hnědooká a hnědovlasá holčička , která křičela do světa z plných plic ????
Jaké bylo sžívání? Co šestinedělí a kojení?
Sžíváme se pořad , stále v procesu šestinedělí. Myslím, že každý den ji rozumím víc a víc. Od první chvíle se mi zdá, jako bysme se už někdy dříve potkaly :)))
Šestinedělí je náročné a krásné , je to horská dráha emocí, všechno si postupně seda, všechno se učím/ mě znovu. Největší výzvou je naučit se v domácnosti a běžném dni fungovat ve 4 ???? Kojím plně. 
Rozhodla jste se někdy pro rituální uctění placenty a/nebo její využití?

Ano část placenty máme uschovanou , časem se rozhodneme, jak s ni naložíme. Placentu užívám v kapslích.

foto: Denisa Pánik