Členská sekce

Porodem miminka to nekončí… Na co se připravit v následujících dvou hodinách?

Není divu, že při přípravě na porod se většina žen zaměřuje zejména na porod miminka, vždyť miminko je to, na co se nejvíce těší, a jak se dostane z bříška ven, je spojeno s nejvíce otazníky. Bude to bolet? Půjde to? Jak dlouho to bude trvat? Bude miminko zdravé? Jak bude vypadat? Neporaní mě? Maminky po porodu často vyprávějí : „Hlavně, že už to bylo za mnou, a co se dělo pak už jsem neřešila, byla jsem ráda, že jsem oba živí a zdraví“.

Dvě hodinky bezprostředně po příchodu miminka na svět, však rozhodují o navázání vztahu mezi maminkou a miminkem a vytváří první otisk světa pro děťátko. V této době také dochází k dotepání pupečníku, porodu placenty a zahájení kojení. Rodiče také v této době rozhodují o prvních procedurách pro miminko… Stojí tedy rozhodně za to, se na tuto dobu podívat podrobně a připravit se na ní během těhotenství stejně pečlivě, jako na samotný porod.

Miminko strávilo devět měsíců v děloze u maminky, v červeném šeru, vyživováno placentou, za stálého poslechu matčina srdce a šumění její krve a jejich slov. Během porodu se průchodem porodními cestami dostane do nového světa, do našeho, a očekává, že bude se svojí maminkou, kterou nejlépe zná a má s ní již vytvořené silné pouto z prenatálního období. Ihned po narození, patří miminko tedy do rukou matky, na její břicho, stále spojené pupeční šňůrou, která ho spojuje s placentou, ta zatím zůstává přichycena na děložní stěně, tedy uvnitř ženy. Miminko tak ani není možné nikam odnést, pokud pupeční šňůru zdravotník okamžitě nepřestřihne, tím by ovšem miminko připravil o celou jednu třetinu z celkového objemu jeho krve! Pupeční šňůru proto střežte a nechte zcela dotepat.

Tento první kontakt kůže na kůži, miminka s maminkou se nazývá bonding a někdy též „zlatá hodinka“. Občas porodnice nazývají bondingem i přiložení miminka k mamince na velmi krátkou dobu 5-10minut, nebo přiložení miminka již zabaleného v zavinovačce, ale v těchto případech nedochází ke stejnému blahodárnému účinku jako při kontaktu srdce na srdce, kůže na kůži, v době alespoň jedna hodina, mnohem lépe dvě hodiny ihned po porodu.

Po přirozeném porodu se miminko rodí obvykle bdělé a dochází také k prvnímu očnímu kontaktu. Miminko hledá oči maminky a fixuje je, dívají se tak spolu doslova z očí do očí. Maminky, které tento kontakt zažily, jej považují za jeden z nejsilnějších a nejkrásnějších okamžiků v životě. Je to i moje vlastní zkušenost. V takové chvíli pracují v souhře všechny hormony a vytváří dokonalé pouto mezi matkou a dítětem, zamilování se. S prvním synem jsem tento kontakt po porodu nezažila, a přestože jsem cítila k synovi lásku, něco úplně nového a jiného se však odehrálo ve chvíli prvního bondingu s ním. Ten proběhl až sedmý den po porodu, jelikož syn se narodil velmi předčasně. Teprve v té chvíli jsem pocítila úplně jiné spojení, smysl života.

Miminko při bondingu dostává pocit jistoty a bezpečí. Ví, že je u maminky, že je o něj postaráno a může se po porodu uklidnit, uvolnit. I po přirozeném porodu nebo porodu doma může miminko plakat, není třeba pociťovat zklamání, miminko se u maminky utiší, každý potřebujeme jen jiný čas, ale nikdo víc než matka není a je vhodné ženu podpořit v jejích kompetencích, je-li potřeba.

Pupeční šňůra po porodu miminka dotepává různě dlouhou dobu, obvykle kolem 15-30minut. Mezi placentou a děťátkem v té době ještě dochází k proudění krve, dýchacích plynů, hormonů a dalších látek. Jedna třetina krve z celého objemu krve miminka se po porodu nachází právě v pupečníku, je tedy nezbytně nutné, nechat pupeční šňůru dotepat a nesvorkovat ji a nepřestříhavat předčasně. Bohužel se to ještě dnes v porodnicích děje. Není divu, že děti ochuzené o tuto krev, mohou trpět anémii (chudokrevností), mohou projevovat zhoršenou adaptaci a dechové obtíže. Pupeční šňůru plnou krve poznáte podle vzhledu a barvy. Je modrá a proudící krev je patrná pohledem, postupně šňůra bělá, až je bílá a bez pulsu. Přestřižení pupečníku můžete nechat až na dobu, kdy je porozena i placenta, nebo můžete šňůru přestříhnout po jejím úplném dotepání. Existuje ještě varianta, že pupeční šňůru nebude přerušovat vůbec a necháte miminko spojené s placentou jakkoliv dlouhou dobu, klidně až do spontánního odpadnutí pupeční šňůry od pupíčku miminka, tzv. úplný lotosový porod (trvá přibližně 3-10dní a je to tradiční metoda např. na Bali v Indonésii). Pupeční šňůru je možné místo přestřižení také přepálit hořící svící.

První vyšetření miminka probíhají na břiše maminky pohledem. Zdravotník hodnotí tzv. Apgar skóre pohledem v 1., 5. a 10.té minutě po porodu. Není nutné miminko za tímto účelem nikam odnášet. Apgar skóre hodnotí dýchání, srdeční tep, barvu, tonus a reflexy miminka. Další vyšetření je možné provést po plném bondingu, tedy po dvou hodinách nepřetržitého kontaktu maminky s miminkem a bude o nich řeč dále.

Maminku dále čeká porod placenty, jedná se opět o velmi individuální záležitost, obvykle k němu dochází přibližně 30-60minut po porodu, ale není výjimkou, když se placenta odloučí dříve či později, pokud žena výrazně nekrvácí, je vhodné počkat na spontánní porod placenty a neurychlovat jej podáním syntetického oxytocinu. Mně osobně se po porodu dcery placenta odloučila cca po 5 minutách po porodu a vyklouzla velmi snadno. Je ale možné, že budete porod placenty pociťovat opět se stahy. Pokud placenta nevychází, je možné její porod podpořit polohou – gravitací (podřepem), vyprázdněním močového měchýře a přisátím miminka k prsu. Osobně znám ženu, která čekala na odloučení placenty více než 12 hodin a vše bylo v pořádku, v porodnici je obvykle možné dosáhnout maximálně jedné až dvou hodin pro spontánní porod placenty.

Po porodu placenty je vhodné vědět, jak si přejete s placentou naložit. V první řadě doporučuji placentu si alespoň prohlédnout, podívat se na ni, jak vypadá. Je to zázračný orgán vytvořený pro vaše miminko a má krásný vzhled stromu života. Můžete tak placentě vyjádřit alespoň tiché poděkování a úctu. Pokud placentu ponecháte v porodnici, je s ní naloženo jako s biologickým odpadem. Placentu si můžete odnést také domů (můžete mít s sebou připravené chladící zařízení, nebo vám personál porodnice placentu zabalí do nepropustného materiálu) a naložit s ní mnoha dalšími způsoby, například rituálním zakopáním nebo spálením, placentu je však také možné využít na „placentový koktejl“, má se za to, že díky hormonům obsaženým v placentě urychluje rekonvalescenci ženy po porodu jak po fyzické tak psychické stránce, můžete si nechat z placenty vyrobit homeopatika, kapsle, esenci, tinkturu a placentu tak dál využívat během šestinedělí i později při obtížích a nemocech.

V době, kdy vyšla placenta a miminko je u maminky obvykle dochází k šití porodních poranění, je-li potřeba. Stále více žen, které rodí přirozeně a volí si spontánně polohu pro porod (např. v kleku, polokleku, v porodním bazénku atp.) a miminko vydýchávají ven přirozeně bez řízeného tlačení, jsou po porodu zcela bez poranění a to včetně porodu miminek nad 4 kilogramy váhy. Dojde-li k drobnému natržení, porodník nebo porodní asistentka poranění zašijí v lokální anestezii.

Během plného bondingu dochází také k prvnímu přisátí miminka k prsu. Můžete nechat miminku čas, až samo projeví zájem o samopřisátí. Miminka se dokážou na břiše maminky pohybovat směrem k prsnímu dvorci a sami se přisát, můžete ale také miminko podpořit. Přisátí miminka spouští v ženě také hormony, které pomáhají odloučit placentu od děložní stěny. V prsních žlázách je již v době po porodu pro miminko připravené kolostrum (mlezivo) plné imunitních látek. Novorozená miminka mají velmi malé žaludky, pár kapek mleziva jim zatím úplně stačí. Ženě prsy navíc sáním stimulují a mléko postupně nabývá na množství podle sání miminka. Jazyk miminka také přes kůži prsních dvorců komunikuje s imunitním systémem matky a ten pro miminko vytváří dokonalý mléčný koktejl podle potřeb miminka. Po kolostru se objeví žluté mléko a později zbělá.

Když uplynou dvě hodiny plného bondingu, pupečník dotepal, placenta vyšla, miminko se přisálo, přichází doba, kdy bývá miminko důkladněji zkontrolováno dětským lékařem a rodiče rozhodují a procedurách pro miminko:

  • vážení miminka
  • měření miminka: lze odložit na pozdější dobu, miminko do druhého dne nepovyroste ani se nezmenší , ale natažení miminka za účelem měření pro něj nemusí být vůbec příjemné a může mu to způsobit zbytečný úlek a stres, jelikož dosud bylo schoulené v bříšku a u maminky na břiše
  • vykapání očiček antiseptickými očními kapkami: v porodnicích se používá jako prevence zanesení infekce do očí miminka, ale účinnost je diskutabilní, opět se jedná o proceduru pro miminko nepříjemnou
  • podání vitaminu K: Je prevencí krvácivé choroby novorozenců, podává se injekčně nebo v kapkách. O vitaminu K byla napsána řada studií, které diskutují jeho potřebu pro miminko po přirozeném porodu, pokud máte zájem, hledejte řešení vhodné pro vás a vaše miminko
  • koupání miminka: je možné oddálit až na dobu šestinedělí (zadeček miminka je ovšem denně omýván), miminka se rodí s ochranným filmem na pokožce – s mázkem (vernix) a ten není vhodné umývat ani utírat. Kůže miminek je 30krát tenčí než kůže dospělého člověka a je dobré zvážit použití kosmetiky pro mytí miminka. Já jsem koupala dceru až ve 4 týdnech ve vaně společně se mnou. V zahraniční se po porodu v domácím prostředí používají bylinné koupele, kdy se maminka koupe společně s miminkem. Pokud není miminko znečištěné smolkou, doporučuji koupání miminka oddálit nebo najít vhodný šetrný a příjemný způsob koupání. S miminkem se nebojte sami manipulovat, rozhodně mu neublížíte, voda, která se dostane do ouška, nevadí
  • obléknutí miminka: jelikož kůže miminka je velmi jemná a citlivá, nemusíte miminko ihned po bondingu oblékat. Po té, co je miminku oblečena plenka, může zůstat nahé, zabalené do jemné osušky, nebo dečky. V porodnici vám na miminko oblečení zapůjčí, ale je vhodné, když se vaše miminko osidluje vaší mikroflórou, oblečení a dečky tedy můžete používat vlastní.
  • přesun mimika na oddělení šestinedělí/domů: rozhodnete-li se pro ambulantní porod v porodnici, odcházíte domů cca po 2-3hodinách po porodu. Přesouváte-li se na oddělení šestinedělí, zajistěte si předem, že budete s miminkem na pokoji. Miminko si můžete i z porodního pokoje/sálu odnést na pokoj/nebo odvést v postýlce. Na pokoji můžete mít miminko u sebe v posteli a dále se mazlit, seznamovat a kojit. Postele jsou vybavené vysunovací boční zábranou, která zabrání pádu miminka z postele.

Nezapomeňte, že miminko se právě narodilo a seznamuje se s úplně novým světem a vy jste tady jeho průvodce, aby vás cítilo, buďte s ním v kontaktu, miminko nemůžete rozmazlit, v postýlce vás necítí, pokud pláče, nebo otáčí hlavičkou, hledá vás a volá.

Buďte spolu:)

Na laskavý porod se můžete připravit a více informací se dozvědět na našich víkendových kurzech Porod je krásný.

Fotky @monetnicolebirths