Členská sekce

Vaginální vyšetření v těhotenství a při porodu

VÍTE, ŽE VŠECHNA VYŠETŘENÍ BĚHEM TĚHOTENSTVÍ PORODU JSOU DOBROVOLNÁ?

Během těhotenství jsou zvyklosti v jednotlivých gyn. poradnách velmi různé, některé ženy se setkávají s nabídkou vaginálního vyšetření při každé kontrole. V jiných ordinacích není vaginální vyšetření nabídnuto celé těhotenství.

Vždy ale záleží na ženě, na vás, zda si toto vyšetření přejete či nepřejete. Všechna vyšetření v těhotenství jsou dobrovolná.

Co se při vaginálním vyšetření zjišťuje? Prsty se sahá na čípek, který bývá v těhotenství pevný a zavřený. Během porodu se čípek zkracuje a otevírá. Proto je teoreticky možné z vaginálního vyšetření usuzovat, zda se blíží porod či nikoliv. Obrovské úskalí je ovšem to, že některé ženy mají pevný zavřený čípek a přesto za pár hodin mají miminko v náručí. Naopak jiné ženy mají zkrácený po otevřený čípek již delší dobu v závěru těhotenství a nevede to k předčasnému porodu. Porodní asistentky tak tomuto vyšetření říkají také věštění z křišťálově koule.

Pokud vám vyšetření nevyhovuje nebo k tomu nemáte osobní zdravotní důvod je na vás, zda si ho přejete podstupovat či nikoliv.

❗️Pozor si dejte závěru těhotenství protože každé ženě s ukončeným 38. těhotenským týdnem má být nabídnout tzv. Hamiltonův hmat. Což je mechanický způsob vyvolání porodu a provádí se právě v rámci vaginálního vyšetření. Proto pokud vyšetření podstupujete dejte předem vědět zda si hmat přejete nebo nepřejete. Nespoléhejte se na to, že bude vždy dopředu vyžadován váš souhlas. Praxe bohužel ukazuje i naopak.

V průběhu Porodu se vaginální vyšetření používá ke zhodnocení v jaké fázi porodu se žena nachází. Bývá to vstupní vyšetření při příjmu. I v porodnici můžete samozřejmě cokoliv odmítnout. A vždy záleží na konkrétní situaci na průběhu porodu a vašem zdravotním stavu. Vyšetření můžete nejen odmítnout ale naopak si ho také vyžádat pokud cítíte tu potřebuju vědět na kolik centimetrů zhruba jste právě otevřená.

Většinu žen vaginální vyšetřování během porodu vyrušuje, proto světová zdravotnická organizace doporučuje, aby se neopakovalo příliš často. Jako interval nabízí jednou za 4 hod.

Pokud k vyšetření již dochází vždy by to mělo být provedeno tak, aby to co nejméně omezovalo ženu. Měla by být zachována intimita v dané situaci. Vyšetření by nemělo probíhat v průběhu kontrakcí – vln. Žena by měla mít možnost být vyšetřena v jiné poloze než v poloze na lůžku na zádech pokud jí to není již příjemné.

Když k vyšetření dojde počet centimetrů, na které je žena otevřená, by měl vždy být vnímán a komunikován pozitivně. Tzn. např. jste otevřená již na 3 cm, již na 5 cm. Vždy ocenit práci a úsilí, které již žena do porodu vložila.

Na ženě lze poznat v jaké fázi porodu se nachází, často i bez vaginálního vyšetřování. Žena se projevuje specifickým způsobem v Jednotlivých dobách porodních. Podle pohybu vokalizace nálady. Příroda na těle ženy také vytvoří během porodu značku, takzvaná landová značka. Která se objevuje od řitního otvoru směrem nahoru mezi hýžděmi a je to vlastně taková modřinka která ukazuje kolik centimetrů je dlouhá natolik centimetrů je žena otevřená. Porodní asistentky se shodují že Landovou značku vidí často, i když ji nemusím jít každá žena.

V těhotenství i během porodu máte mnoho možností. Budete li mít dostatek informací a sebedůvěry, můžete si vybírat co je pro vás a vaše miminko to nejlepší.

#porodjekrasny